Baş səhifə Həzrət Zeynəbin əzəməti... - İslamiyyət forumu QeydiyyatGiriş
[ Yeni ismarıclar · Üzvlər  · Axtarış · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
İslamiyyət forumu » İslam » 14 məsum » Həzrət Zeynəbin əzəməti...
Həzrət Zeynəbin əzəməti...
PünhanTarix: Çərşənbə axşamı, 16.09.2008, 01:49 | İsmarıc # 1
Leytenant
Qrup: Super moderator
İsmarıclar: 459
Reytinq: 0
Xəbərdarlıq: 0%
Status: Offline
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ

Bismillahir Rəhmanir Rəhim
Şükürlər olsun aləmlərin Rəbbinə, Allahın salavat və salamı olsun peyğəmbərlərin sonuncusu həzrət Muhəmmədə və onun pak Əhli-beytinə!
Salamun əleykum və rəhmətullah!

Həzrət Zeynəb (ə.s) hicrətin 6-cı ilində Mədinə şəhərində anadan olub. Zeynəb “atanın zinəti” deməkdir. Vəzifəsini yerinə yetirməklə tarixdə göstərdiyi şücaət və qeyrət onun dillər əzbəri olmasına səbəb oldu. Zeynəbi-Kubra dünyaya gələndə Peyğəmbər (s) səfərdə idi. Fatimə Əlidən bu məsum körpəyə ad qoymağı istəyəndə Əli (ə) buyurdu: Mən Rəsulullahdan qabağa keçmərəm. Səbr edək Peyğəmbər (s) səfərdən gəlsin. Peyğəmbər (s) səfərdən qayıtdıqdan sonra Əli (ə) Zəhranın qızı olmasını Peyğəmbərə xəbər verdi. Uşaq üçün ad qoymasını xahiş etdi. Peyğəmbər (s) buyurdu: Fatimənin övladları mənim övladlarımdır, lakin onlar barəsində qərara gəlmək yalnız Allaha məxsusdur. Cəbrəil Rəsulullaha nazil dedi: Allah buyurur: Bu möludun adını Zeynəb qoy! çünki, Mən bu adı Lövhi-məhfuzda yazmışam. Peyğəmbər (s) Zeynəbi öpdü və buyurdu: Sizə vəsiyyət edirəm ki, bu qıza ehtiram edin çünki, o, Xədiceyi-Kubra kimidir. Yə`ni O, Xədicə kimi fədakar olacaq.

Ədəb sayılsada məclisdə susmaq,
Məsləhət zamanı danışmaq gərək.
İki şey ağıla nöqsan sayilir:
Yersiz susmaq ilə, yersiz söz demək.

İslamiyyət forumu » İslam » 14 məsum » Həzrət Zeynəbin əzəməti...
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Müstəqil İslam saytı © 2024
Конструктор сайтов - uCoz