Baş səhifə Təvəssül - İslamiyyət forumu QeydiyyatGiriş
[ Yeni ismarıclar · Üzvlər  · Axtarış · RSS ]
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
İslamiyyət forumu » İbadət » Dua » Təvəssül
Təvəssül
PünhanTarix: Çərşənbə axşamı, 20.01.2009, 15:29 | İsmarıc # 1
Leytenant
Qrup: Super moderator
İsmarıclar: 459
Reytinq: 0
Xəbərdarlıq: 0%
Status: Offline
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ

Qurаndа təvəssülü cаiz оlаn vаsitələr hеç şübhəsiz Аllаhа yахınlаşmаq üçün nаmаz, оruc, zəкаt, cihаd və s. кimi vаcib və müstəhəb оlаn əməllər insаnı məqsədə çаtdırаn mənəvi vаsitələrdir. Insаn əməlləri vаsitəsilə özünün bəndə və zəlil оlduğunu göstərir. Nəticədə Аllаhа yахınlаşmаq üçün оlаn vаsitələr fəqət yuхаrıdа sаdаlаnаn vаsitələrlə məhdudlаşmır.

Аllаh-təаlа Qurаndа buyurur: «Аllаhın gözəl аdlаrı vаrdır ki, Оnu bu аdlаrlа çаğırıb duа еdin».(Ərаf surəsiё аyə 18) Peyğəmbər (s.ə) hədislərində Аllаhın sifət və аdlаrınа təvəssül оlunаn çохlu nümunələr vаrdır.

Добавлено (28.09.2008, 17:46)
---------------------------------------------
Аllаh dərgаhınа sаlеh bəndələri vаsitə gətirib оnlаrа təvəssül еtməк.
Sаlеh bəndələr Içində ən üstün və lаyiqli оlаnlаrı peyğəmbərlər və övliyаlаrdırlаr. «Оnlаr özlərinə zülm еdəndən sоnrа sənin yаnınа gəlib Аllаhdаn bаğışlаnmаlаrını istəsəydilər və Peyğəmbər (s.ə) – də оnlаr üçün Аllаhdаn əfv diləsəydi, yəqinən оnlаr Аllаhın bağışlayan və mərhəmətli оlduçunu dərк еdərdilər» (Nisа Surəsi, ayə 64)
Qurаndа digər аyələrdən də məlum оlur ki, bаşqа peyğəmbərlər də Аllаh- təаlаnın dərgаhındа vаsitəçiliк məqаmınа sаhib оlublаr. Аllаh-təаlа Yusuf surəsində Yusuf peyğəmbərin əhvаlаtını nəql еdəndə göstərir кi, Yusuf peyğəmbərin qаrdаşlаrı özlərinin pis əməllərinin fаş оlduçunu gördüкdə аtаlаrı Yəqub (ə.s)–а dedilər: «Аtаcаn bizim günаhlаrımızın bаğışlаnmаsı üçün Аllаhа duа еt, çünкi biz хətа еtmişiк.
Yəqub (ə.s) dеdi: «Mən bir qədər sоnrа sizin üçün Аllаhdаn bağışlanmağınızı diləyəcəyəm. Həqiqətən Аllаh bağışlayan və rəhmlidir». (Yusuf surəsi, ayə 97-98)
Bu cür təvəssülün cаiz оlmаsındа müsəlmаnlаr аrаsındа hеç bir iхtilаf yохdur.

Добавлено (20.01.2009, 15:29)
Şübhənin əsаsı bundаn ibаrətdir: «Mеyyit insаnın istəyinə cаvаb vеrməyə qаdir оlmаdıçı üçün оndаn duа istəməк fаydаsız və bihudə bir işdir».
Cаvаb: Bu suаlın кöкü mаtеriаlist bахışlаrdаn nəşət аlıb. Çünкi оnlаr ölümü həyаtın sоnu кimi qəbul еdirlər və dünyаdаn gеdənlər üçün iкinci bir həyаt təsəvvür еdə bilmirlər. Оnа görə də mеyyitdən duа istəməyi fаydаsız bilirlər. Biz qаbаqcаdаn məntiqi surətdə isbаtа yеtirdiк кi, mеyyitin dünyаdаn gеtməsinə bахmаyаrаq о ахirət həyаtındаn каmil şəкildə bəhrələnib Аllаhın irаdəsi və qüdrəti sаyəsində bizim istəкlərimizə cаvаb vеrə bilər.

Ədəb sayılsada məclisdə susmaq,
Məsləhət zamanı danışmaq gərək.
İki şey ağıla nöqsan sayilir:
Yersiz susmaq ilə, yersiz söz demək.

MIRAQATarix: Çərşənbə axşamı, 20.01.2009, 23:40 | İsmarıc # 2
Əsgər
Qrup: İstifadeçi
İsmarıclar: 40
Xəbərdarlıq: 100%
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ وَمَن يَتَوَلَّ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغَالِبُونَ

Quote (İravani)
Cаvаb: Bu suаlın кöкü mаtеriаlist bахışlаrdаn nəşət аlıb. Çünкi оnlаr ölümü həyаtın sоnu кimi qəbul еdirlər və dünyаdаn gеdənlər üçün iкinci bir həyаt təsəvvür еdə bilmirlər. Оnа görə də mеyyitdən duа istəməyi fаydаsız bilirlər. Biz qаbаqcаdаn məntiqi surətdə isbаtа yеtirdiк кi, mеyyitin dünyаdаn gеtməsinə bахmаyаrаq о ахirət həyаtındаn каmil şəкildə bəhrələnib Аllаhın irаdəsi və qüdrəti sаyəsində bizim istəкlərimizə cаvаb vеrə bilər.

o hec bele 1 milcek yarada bilmez sene ne cavab verecek ? o meyyit hele oz gunune aqlasin orda :)))

Peyğəmbər sizə nə verirsə onu götürün, nəyi qadağan edirsə ondan əl çəkin. Allahdan qorxun. Həqiqətən, Allahın cəzası çox şiddətlidir." (Həşr 7)

AZERITURKTarix: Çərşənbə, 21.01.2009, 15:20 | İsmarıc # 3
Əsgər
İsmarıclar: 32

Quote (İravani)
Biz qаbаqcаdаn məntiqi surətdə isbаtа yеtirdiк кi, mеyyitin dünyаdаn gеtməsinə bахmаyаrаq о ахirət həyаtındаn каmil şəкildə bəhrələnib Аllаhın irаdəsi və qüdrəti sаyəsində bizim istəкlərimizə cаvаb vеrə bilər.

SIZ BUNU NE VAXT VE NECE ISBAT ETDINIZ?

Добавлено (21.01.2009, 10:36)

Quote (İravani)
Yəqub (ə.s) dеdi: «Mən bir qədər sоnrа sizin üçün Аllаhdаn bağışlanmağınızı diləyəcəyəm. Həqiqətən Аllаh bağışlayan və rəhmlidir». (Yusuf surəsi, ayə 97-98)

beli bu cur tevessul mumkundur,lakin peyqamber s a s indi bizim alemde deyil

Добавлено (21.01.2009, 15:20)
Şəfaət deyildiyi vaxt, möhtərəm bir şəxsin Allahın hüzurunda bir başqasına arxa durub, havadarlıq etməsi və ona kömək göstərməsi nəzərdə tutulur. Allah Təala özünə qarşı edilən belə bir rəftarı qəbul etməz:

27/04/2007

Elə bir gündən qorxun ki, o gün heç kim bir-birinin yerinə cəza çəkməyəcək. O gün heç kimdən şəfaət qəbul edilməyəcək və əvəz alınmayacaq. Onlara [günahkarlara] heç bir kömək edilməyəcək! (Əl-Bəqərə surəsi, 2/48).
Şəfaət sözü belə bir məna verir: Kömək etmək, yaxud bir şey istəmək məqsədi ilə bir şəxsi müşayiət etmək, ona yoldaşlıq etmək. Bu sözün ən çox istifadə edilən mənası möhtərəm bir şəxsin özündən aşağı mövqedə olan birisini qorumaq məqsədilə dəstəkləməsi, ona havadarlıq etməsi və arxa durması mənasıdır. İnsanlar arasında bu cür münasibətlər olur. Allah Təala Qurani-Kərimdə belə buyurur:
Kim gözəl işə şəfaət etsə [buna havadarlıq edərsə], bundan [savabından] ona bir pay düşür. Kim də pis işə havadarlıq etsə, ondan [günahından] məsuldur. Allah hər şeyin əvəzini verəndir (Ən-Nisa, 4/85)!
Şəfaət deyildiyi vaxt, möhtərəm bir şəxsin Allahın hüzurunda bir başqasına arxa durub, havadarlıq etməsi və ona kömək göstərməsi nəzərdə tutulur. Allah Təala özünə qarşı edilən belə bir rəftarı qəbul etməz:
Rəbbinin hüzuruna toplanacaqlarından qorxanları Quranla xəbərdar et. Onların Allahdan başqa nə bir himayədarları var, nə də [şəfaət edici] havadarları. Bəlkə, onlar pis işlərdən çəkinərlər (Əl-Ənam, 6/51)!
O gün hamının işi başından aşar. Allah buyurur:
O gün insan öz qardaşından, ata-anasından, xanımından və oğullarından qaçacaq! O gün onların işi başlarından aşacaq (Əbəsə, 80/34-37)!
De: “Bütün şəfaət ancaq Allaha məxsusdur!” (Əz-Zumər, 39/44).
De: “Mən Allahın istədiyindən başqa özümə nə bir fayda, nə də bir ziyan verə bilərəm” (Əl-Əraf, 7/188).
Ey iman gətirənlər! Ticarətin, dostluğun və şəfaətin qeyri-mümkün olduğu gündən [Qiyamət günündən] əvvəl sizə verdiyimiz ruzidən paylayın! Nankorluq edənlər [kafirlər] isə zalımlardır [özlərinə zülm edənlərdir] (Əl-Bəqərə, 2/254)!
Ənsardan Ümmül-Əla rəvayət edir ki, mühacirlər üçün püşk atıldığı zaman bizə Osman ibn Məzun düşdü. [1] Onu evimizə yerləşdirdik. Sonra o, ölümcül bir xəstəliyə tutuldu. Vəfat etdiyi zaman yuyuldu və öz paltarları ilə kəfənləndi. Bu dəm Məhəmməd əleyhissəlam içəri girdi. O əsnada mən: “Ey Əbus-Saib! [2] Allah sənə rəhmət etsin! Mən Allahın sənə həqiqətən lütf etdiyinə şahidəm”, - dedim. Bunun üstündən Məhəmməd əleyhissəlam məndən: “Allahın ona lütf etdiyini nə bilirsən?”, - deyə soruşdu. Mən də: “Atam sənə qurban olsun ey Allahın elçisi! Bəs Allah kimə lütf edər?”, - dedim. Həzrəti Məhəmməd belə buyurdu: “Bəli, ona qaçınılmaz (mütləq) həqiqət gəldi (ölüm gəldi). Vallah mən onun üçün həmişə xeyir-xeyrat gözləyirəm. Ancaq mən Allahın peyğəmbəri olduğum halda, özümün belə, necə qarşılanacağımı bilmirəm”. Bundan sonra Ümmül-Əla: “Vallah mən bundan sonra heç kimi təmizə çıxartmayacağam”, - dedi. [3]
Müşrik şəxs Allahı yer üzünün krallarına oxşatdığına görə vasitəçilik edən və onu qoruya biləcək birisini axtarır. Onun fikrincə bu, Allaha yaxınlığı olan və Allahın imtina etməyəcəyi bir şey olmalıdır. Məkkəli müşriklər də elə hesab edirdilər ki, öz bütləri belə bir mövqedədir. Qurani-Kərimdə belə deyilir:
Onlar Allahı qoyub, özlərinə nə bir xeyir, nə də bir zərər verə bilən bütlərə ibadət edirlər. Və belə deyirlər: “Bunlar Allahın hüzurunda bizdən ötrü şəfaət edənlərdir”. De: “Allaha göylərdə və yerdə [onun] bilmədiyi bir şeyi xəbər verirsiniz? Allah özünə şərik qoşulan şeylərdən uzaq və ucadır!” (Yunus, 10/18).
Allah kimə şəfaət etmək səlahiyyəti verirsə, onlar öz istədiklərinə deyil, yalnız Allahın istədiyi kimsələrə şəfaət edə bilərlər. Bu bilinən mənada bir şəfaət deyil. Allah Təala buyurur:
Allah onların nə etdiklərini də, nə edəcəklərini də bilir. Onlar ancaq Allahın razı olduğu kəslərdən ötrü şəfaət edə bilər və onun [Allahın] qorxusundan titrəyərlər. Onlardan kim: “Mən Allahdan başqa bir tanrıyam”, - desə, onu cəhənnəmlə cəzalandırarıq. Budur, biz zalımlara belə cəza veririk (Əl-Ənbiya, 21/28-29)!
Əbu Hüreyrə rəvayət edir ki, «Ən yaxın qohum-əqrəbanı qorxut (xəbərdar et)!» (Əş-Şuəra, 26/214) ayəsi nazil olduğu vaxt, peyğəmbər əleyhissəlam ayağa qalxdı və belə dedi:
Ey Qüreyş qəbiləsi! Özünüzü xilas etməyə çalışın! Allahın yanında mənim sizə heç bir faydam olmaz! Ey Abdumanaf oğulları, Allah yanında sizə heç bir xeyrim dəyməz! Ey Abdulmüttəlib oğlu Abbas (peyğəmbərin öz əmisi), Allahın hüzurunda mənim sənə heç bir faydam toxunmaz! Ey Səfiyyə (peyğəmbərin bibisi)! Allahın yanında sənə də heç bir xeyrim olmaz! Ey Məhəmmədin qızı Fatimə! Mənim mal-mülkümdən nə istəyirsən istə, ancaq Allahın hüzurunda sənə də heç bir faydam olmaz! [4]
Allah Təala peyğəmbərimizə xitab edərək belə buyurur:
Sənə gələn hər yaxşılıq Allahdandır, başına gələn hər bir pislik isə sənin özündəndir. [Ey Məhəmməd!] biz səni insanlara peyğəmbər olaraq göndərdik. Allahın buna şahid olmağı kifayətdir (Ən-Nisa, 4/79)!

Necə ki, Allah təala buyurur: "Onlar yalnız (Allahın) razı olduğu (izin verdiyi) kəslərdən ötrü şəfaət edə bilər". (əl-Ənbiya, 28) Həmçinin, Allah təala buyurur: Allahın izni olmadan (qiyamətdə) Onun yanında kim şəfaət edə bilər?" (əl-Bəqərə, 255)

haqqi axtarin , insheallah axtaran tapar

AdministratorTarix: Çərşənbə, 21.01.2009, 22:41 | İsmarıc # 4
ALLAH BƏNDƏSİ
Qrup: Adminstrator
İsmarıclar: 416

Qısa bir sual:
''Biz hər bir peyğəmbəri, ancaq Allahın izni ilə itaət olun deyə göndərdik. Onlar (günahkarlar) özlərinə zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə Allahın tövbələri qəbul edən və mərhəmətli olduğunu bilərdilər.'' (''Nisa'' surəsi, ayə-64) ''(Oğlanları ona–Yəqub peyğəmbərə) Bizim üçün günahlarımızın bağışlanmağını dilə. Biz doğrudan da günahkar olmuşuq! Dedilər.'' (''Yusif'' surəsi, ayə-97) ''(Yəqub peyğəmbər ) Dedi:- Mən tezliklə Rəbbimdən sizin bağışlanmağınızı diləyəcəm. O həqiqətən bağışlayan və rəhm edəndir.'' (''Yusif'' surəsi, ayə-98) Ayələr açıq-aydın göstərir ki, əməli-saleh insanı Allaha vasitəçi seçmək heç də günah deyil. Bütün müsəlmanlar bir-biri üçün dua etməlidirlər. Ancaq əməli-saleh, pak Allahın əziz bəndəsinin duası daha tez qəbul olunar.

İndi necə olur ki, vasitə haram olur?

Bəs bu hədis haqqında nə deyə bilərsiniz?
Bir gün kor bir kişi Peyğəmbər(s)- in yanına gəlib dedi: ''Allahdan mənim şəfa tapmağımı dilə. '' Peyğəmbər(s) buyurdu ki, iki rəkət namaz qıldıqdan sonra belə dua et: ''İlahi mən səndən kömək diləyirəm və mehriban peyğəmbər olan Məhəmmədin vasitəsilə sənin qapına üz gətirirəm! Ey Məhəmməd, mən ehtiyacım haqqında və sənin vasitənlə Allaha üz tuturam ki, mənim hacətimi yerinə yetirəsən. İlahi onu mənə şəfaətçi qərar ver.'' (Əhməd ibn Hənbəlin ''Müsnəd'' kitabı c. 1, səh. 313 (Beyrut çapı), ''Sünəni İbni Macə'' c. 1, səh. 441 və İbni Teymiyyənin ''Ət-təvassül vəl-vəsilə'' kitabı, səh. 98 (Beyrut çapı))

De: “Mənim namazım da, ibadətim də, həyatım və ölümüm də aləmlərin Rəbbi Allah üçündür! ("əl-Ənam", 162)

MIRAQATarix: Cümə axşamı, 22.01.2009, 01:43 | İsmarıc # 5
Əsgər
İsmarıclar: 40

Adminstrator, ey aqil deryasi

1 shefa dileyen peygenberdir

2 o diri dir

3 , sohbet oluden gedir

4 sen hele ushaqsan

5 aye ve hedis oxuyanda duzgun oxu :)))))

vasite qoshmaq kimise olar o insan diri olmalidir ve senin ucun ALLAHDAN sehefa ve yaxud ureyinden ne kecirse dileye biler,,

mekkede quraqliq olanda camahhat peygenber s.a.s niye gedib qebirinden istemediler niye onu vasite qoshmadilar ? mehs gedib peygenber s.a.s emisi ABBASA dediler ki dua ele ALLAH yaqish gondersin,,

Добавлено (22.01.2009, 01:43)
7. Ölülər duanı eşidirlərmi?
Xeyr, ölülər duanı eşitmirlər!
Qurandan dəlil: "Şübhəsiz ki, sən nə ölülərə, nə də dönüb gedən karlara çağırışı eşitdirə bilərsən!" (ən-Nəml, 80) "Sən isə qəbirlərdə olanlara eşitdirən deyilsən" (Fatir, 22)
Hədisdən dəlil: "Həqiqətən, Allahın yer üzünü səyahət edən mələkləri vardır ki, onlar ümmətimin salamını mənə çatdırırlar". (ən-Nəsai – "səhih"dir)

8. Ölüdən və ya qeybdə olandan kömək diləyə bilərikmi?
Xeyr, nə ölüdən, nə də qeybdə olandan kömək diləmək olar! Əksinə, biz yalnız Allahdan kömək diləməliyik.
Qurandan dəlil: "O zaman siz Rəbbinizdən kömək diləyirdiniz. O da sizə cavab verdi (duanızı qəbul etdi)". (əl-Ənfal, 9)
Hədisdən dəlil: "Peyğəmbərə (s.ə.s) bir narahatlıq və ya bir müsibət üz verdikdə deyərdi: "Ey əbədi, ey əzəli (olan Allah)! Sənin rəhmətinə Səndən kömək diləyirəm". (əl-Hakim – "həsən"dir)

9. Allahdan qeyrisinə and içmək olarmı?
Xeyr, Allahdan qeyrisinə and içmək olmaz.
Qurandan dəlil: "De: "Rəbbimə and olsun ki, siz mütləq diriləcəksiniz". (ət-Təğabun, 7)
Hədisdən dəlil: "Kim Allahdan qeyrisinə and içərsə artıq şirk etmiş olar".(Əhməd "səhih"dir)

10. Ölülər duanı eşidirlərmi?
Xeyr, ölülər duanı eşitmirlər!
Qurandan dəlil: "Şübhəsiz ki, sən nə ölülərə, nə də dönüb gedən karlara çağırışı eşitdirə bilərsən!" (ən-Nəml, 80) "Sən isə qəbirlərdə olanlara eşitdirən deyilsən" (Fatir, 22)
Hədisdən dəlil: "Həqiqətən, Allahın yer üzünü səyahət edən mələkləri vardır ki, onlar ümmətimin salamını mənə çatdırırlar". (ən-Nəsai – "səhih"dir)

11. Uca Allaha nə ilə təvəssül etməliyik?
Allaha saleh əməllərlə, Onun ad və sifətləri ilə təvəssül etməliyik.
Qurandan dəlil: "Ən gözəl adlar Allahındır! Onu bu adlarla çağırıb dua edin" (əl-Əraf, 180)
Hədisdən dəlil: "Sənin Özünə verdiyin, Sənə məxsus hər bir adla Səndən istəyirəm!" (Əhməd – "səhid"dir)

12. Dua etdikdə yaradılanların vasitəзiliyinə ehtiyac olurmu?
Xeyr, dua etdikdə yaradılanların vasitəзiliyinə ehtiyac olmur.
Qurandan dəlil: "(Ya Muhəmməd!) Bəndələrim Məni səndən soruşsalar, Mən onlara yaxınam. Dua edib Məni çağıranın duasını qəbul edərəm". (əl-Bəqərə, 186)
Hədisdən dəlil: "Doğrusu siz (hər şeyi) eşidəni, yaxın olanı çağırırsınız! O da sizinlədir". (yəni, sizi görür və eşidir.) (əl-Buxari və Muslim)

13. Peyğəmbərin (s.ə.s) vasitəзiliyi nədir?
Peyğəmbərin (s.ə.s) vasitəзiliyi Allahın ona nazil etdiyini təbliğ etməkdir.
Qurandan dəlil: "Ya Peyğəmbər! Rəbbin tərəfindən sənə endirilmiş olanı təbliğ et" (əl-Maidə, 67)
Hədisdən dəlil: Peyğəmbərin (s.ə.s) səhabələri: "Biz şəhadət gətiririk ki, artıq sən təbliğ etdin, yerinə yetirdin və nəsihət etdin!" söylədikdə o, demişdir: "Allahım şahid ol!" (Muslim)

14. Peyğəmbərin (s.ə.s) şəfaətini kimdən istəməliyik?
Biz Peyğəmbərin (s.ə.s) şəfaətini yalnız Allahdan istəməliyik.
Qurandan dəlil: "De ki: "Şəfaət bütünlüklə Allaha məxsusdur". (əz-Zumər, 44)
Hədisdən dəlil: "Allahım, onu mənə şəfaətçi et!". (yəni, Peyğəmbəri (s.ə.s)) (ət-Tirmizi – "həsən"dir)

Peyğəmbər sizə nə verirsə onu götürün, nəyi qadağan edirsə ondan əl çəkin. Allahdan qorxun. Həqiqətən, Allahın cəzası çox şiddətlidir." (Həşr 7)

AZERITURKTarix: Cümə axşamı, 22.01.2009, 12:33 | İsmarıc # 6
Əsgər
İsmarıclar: 32

MIRAQA,
QARDASH,BEYENDIM BUNA DEYILLER DELILLE DANISHMAQ, BEZI BILMEDIKLERIMIDE ARXIVE KOPIYALADIM, ALLAH RAZI OLSUN.
HEQIQETENDE ISLAM ELIMDI, BISAVADLARIN SONU ZELALETDIR.

Добавлено (22.01.2009, 12:33)
Adminstrator, İravani,

ALLAH SHAHIDDIR KI MEN BURA SHIYELERIN DELILLERINI , VE ONLARIN VEHHABI ADLANDIRDIQLARINA QARSHI EKS DELILLERINI BILMEK UCUN GELDIM. VE HAMINIZDA SHAHIDSINIZ KI MEN BUNU ALA BILMEDIM, ALDIQIM ISE YALNIZ BOSH-BOSH SOZLER, YALANCI HEDISLER , VE "ALIMLERIN" OZLERINE SERF EDEN ESASSIZ YOZMALARI OLDU. VERDIYIM SUALLARA QURANDAN 1 DENE DE OLSUN DELIL GETIRILMEDI.
BURDA MOVZU ACMAZDAN QABAQ EN AZINDAN SIZLERE DEYILECEK ITTIHAMLARA QARSHI TUTARLI CAVABLARINIZ HAZIRLAYARDINIZ GEREK.....SALAMAT QALIN . ALLAH SIZI DOQRU YOLA YONELTSIN,

haqqi axtarin , insheallah axtaran tapar

For_IslamTarix: Cümə axşamı, 22.01.2009, 15:38 | İsmarıc # 7
Çavuş
İsmarıclar: 170

http://islamiyyet.ucoz.ru/forum/10-57-754-16-1232623957

Bura sizin aliminizin tefsirinden yazmışam, lazım olsa yene de yazaram, eger sizin üçün bir xeyiri olarsa.

AdministratorTarix: Cümə axşamı, 22.01.2009, 18:01 | İsmarıc # 8
ALLAH BƏNDƏSİ

Adminstrator, ey aqil deryasi

1 shefa dileyen peygenberdir

2 o diri dir

3 , sohbet oluden gedir

4 sen hele ushaqsan

5 aye ve hedis oxuyanda duzgun oxu :)))))

vasite qoshmaq kimise olar o insan diri olmalidir ve senin ucun ALLAHDAN sehefa ve yaxud ureyinden ne kecirse dileye biler,,

Sənin alimin elə demir axı...Əl-Mavardi deyir: "Hənbəli fiqhindəki doğru rəyə görə saleh şəxslər vasitəsi ilə təvəssül caizdir və bunun müstəhəb olduğu da söylənmişdir. İmam Əhməd, Əbu Bəkr əl-Mərvaziyə dedi:"Allaha dua edərkən peyğəmbəri vəsilə etsin!" (əl-İnsaf, 2/456)

Anas ibn Malik deyir: Peyğəmbərlər öz qəbirlərində sağdır və Allaha ibadət edirlər. (Hafiz Xeysəmi “Macma əz-Zəvahid” cild 8, səh 211; Mənəvi “Feyz əl-Qədir” cild 3, səh 184). Şeyx Albani bu hədisin səhih olduğunu yazır (“Səlsələtu əl axadis əs səhihə” hədis № 621).

3. Digər bir rəvayətdə isə deyilir: «Elə bir müsəlman yoxdur ki, mömin qardaşının qəbrinin yanından keçdikdə ona salam versin, mömin qardaşı isə onu tanımasın və cavabını verməsin» ( Minavi «Şərhu camiis-səğir» əsərində bu rəvayəti İbn Əsakirdən nəql edir. Hafiz İraqi deyir: «İbn Əbdül-Birr məlum rəvayəti «ət-Təmhid» və «əl-İstizkar» kitablarında «səhih» sənədlə İbn Abbasdan nəql etmişdir». Əbdül-Haqq da sözügedən hədisi «səhih» hesab etmişdir. Bax: «Əl-Məqalatus-səniyyə», səh. 114.)

4.Əbuzər və Malik ibn Sə`sə`ədən meracla bağlı nəql edilən rəvayətdə deyilir: «Peyğəmbər (s) digər peyğəmbərlərlə (ə) səmada görüşdü!

Bu hədis səhihdir və Peyğəmbər (s) merac zamanı həzrət Musanı (ə) qəbrində namaz qılarkən gördü. Sonra Musa (ə) başqa bir neçə peyğəmbərlə birgə səmaya merac etdi və İslam peyğəmbəri (s) digər peyğəmbərlərlə (ə) də görüşdü. Hamısı Beytül-müqəddəsə toplaşdılar və namaz vaxtı Peyğəmbərə (s) iqtida edərək namaz qıldılar». O, deyir: «Peyğəmbərlərin (ə) o məqamda, müxtəlif zamanlarda və məkanlarda qıldıqları namazlar ağıla müvafiqdir. Hədislər bu müddəanı təsdiq edir. Ümumilikdə bütün bunlar peyğəmbərlərin (ə) diri olduqlarını göstərir («Əl-Məqalatus-səniyyə fi kəşfi zilalati İbn Teymiyyə», səh. 114. Öncə qeyd edildi ki, bir çox vəhhabilər sağ insandan yardım diləməyi düzgün, dünyasını dəyişmiş insanlardan kömək istəməyi isə şirk hesab edirlər. Halbuki, bu və ya digər əməl şirk olarsa, diri və ya ölü olmağın buna heç bir təsiri yoxdur. Qəribə burasıdır ki, onlar təvəssül və s. əməlləri şirk hesab edirlər. Bir halda ki, onların hədis kitablarında bu mövzu ilə bağlı çoxlu sayda hədislər mövcuddur. Belə ki, bu hədislərin sayı mütəvatir həddinə çatır).

5. Peyğəmbər öz ömrünün axırlarında Bəqi qəbirstanlığına gedir, qəbir əhlinə belə söyləyirdi: “Salam olsun sizə, ey mömin qövmün evində olanlar! Siz bizi ötübsünüz, biz də sizə qoşulacağıq. Orada çatdığınız nemətlər sizə nuş olsun” (“Təbəqat” ibni Sə’d cild 2 səh 204).

6. Saleh peyğəmbər öz qövmünün ruhları ilə danışır.

Əraf sürəsi:
77. Dəvəni öldürdülər və öz Rəbblərinin əmrindən çıxdılar. Dedilər: “Ey Saleh, əgər (doğrudanda) peyğəmbərsənsə, bizə vədə verdiyin əzabı göndər”.
78. “Buna görə də onları dəhşətli sarsıntı bürüdü və öz evlərinə (Cansız halda) diz üstə çöküb qaldılar”.
79. “(Saleh) Onlardan üz döndərib dedi: “Ey gövmüm, mən sizə Rəbbimin əmrini çatdırdım və sizin üçün nəsihət etdim, lakin siz nəsihət edənləri sevmirsiniz”.”
Bu üç ayənin mənasında diqqət edin. Birinci ayədə buyurulur ki, Saleh peyğəmbərin qövmü ondan əzab istədilər. İkinci ayədə deyilir ki, İlahi əzab yetişdi və onların hamısı məhv oldu. Sonra üçüncü ayədə bildirilir ki, onlar məhv olandan sonra həzrət Saleh onlara dedi: Mən İlahi xəbərləri çatdırdım. Lakin siz nəsihət edənləri sevmirsiz.
“Lakin siz nəsihət edənləri sevmirsiz” cümləsi bildirir ki, onlar o qədər inadkar idilər ki, öləndən sonra belə, həmin ruhiyyədə olub nəsihət edənləri xoşlamırdılar.

7. bn Əbi Şeybə, Malik əd-Dar'dan, Ömərin xəzinədarından, rəvayət edir: "(Ömərin dövründə) bir nəfər peyğəmbərin, səllallahu aleyhi va səlləm, qəbrinə gəldi və dedi: "Ya Rasulullah, ümmətin üçün yağış istə, çünki onlar az qala həlak olsunlar!" Bundan sonra nəbiyyullah ona yuxusunda görünür və deyir: "Ömərin yanına get və salamlarımı ona çatdır, de ki, onlara su veriləcək və de: "Ağıllı ol! Ağıllı ol!" Və həmin şəxs Ömərin yanına getdi və olanları danışdı. Ömər dedi: "Ya Rabbi, səylərimi saxlamıram, yalnız gücüm daxilində olmayanlardan başqa" (Fəthul-Bari, 2/495)

İbn Kəsir bu hədisi əl-Beyhəqidən gətirir və deyir: "Həzə İsnad Sahih." (əl-Bidayə van-Nihayə, 7/90)

8. İbn əl-Cəvzi "Sifət əs-Səfva" da (2/410) İmam Əhmədin səhabələrindən olan İbrahim əl-Hərbinin bu sözünün nəql edir: "Mərufun qəbri isbat olunmuş dərmandır."
Əl-Mavardi deyir: "Hənbəli fiqhindəki doğru rəyə görə saleh şəxslər vasitəsi ilə təvəssül caizdir və bunun müstəhəb olduğu da söylənmişdir. İmam Əhməd, Əbu Bəkr əl-Mərvaziyə dedi:"Allaha dua edərkən peyğəmbəri vəsilə etsin!" (əl-İnsaf, 2/456).

9. Əbdullah ibn Ömər Peyğəmbəri (s) ziyarət edərkən dedi: “Əssəlamu ələykə ya rəsulallah, əssəlamu ələykə ya Əbu Bakr, əssələmu Ələykə ya əbəta” (“Səlatul-mumin”, əl-Qəhtani, səh 1395 və “Məcmuu fətavi” Ben Baz, cild 9 səh 289).

10. “Əbu Sadiq Əlidən belə dediyini rəvayət edir:

“Rəsulullahı sas dəfn etdikdən üç gün sonra bir bədəvi yanımıza gəldi. Özünü Rəsulullahın sas qəbri üzərinə atdı. Torpağından alaraq başına səpdi. Dedi:
“Ey Allahın elçisi, sən söylədin, biz də sənin söylədiklərini dinlədik. Sən Allahdan öyrəndin, biz də səndən öyrəndik.
Allahın sənə endirdikləri arasında: " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " (Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman) ayəsi vardır. Mən nəfsimə zülm etmişəm. Sənə, mənim üçün bağışlanma diləyəsən deyə gəldim. Qəbirdən səs gəldi: “Şübhəsiz ki, sənə məğfirət olunmuşdur.”

İbni Kəsir (Allah ona rəhmət etsin) Nisa surəsi 64-çü ayənin təfsirində deyir:

ذكر جماعة منهم الشيخ أبو منصور الصباغ في كتابه الشامل الحكاية المشهورة عن العتبي قال : كنت جالسا عند قبر النبي صلى الله عليه وسلم فجاء أعرابي فقال : السلام عليك يا رسول الله سمعت الله يقول " ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاءوك فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما " وقد جئتك مستغفرا لذنبي مستشفعا بك إلى ربي ثم أنشأ يقول : يا خير من دفنت بالقاع أعظمه فطاب من طيبهن القاع والأكم نفسي الفداء لقبر أنت ساكنه فيه العفاف وفيه الجود والكرم ثم انصرف الأعرابي فغلبتني عيني فرأيت النبي صلى الله عليه وآله وسلم في النوم فقال : يا عتبي الحق الأعرابي فبشره أن الله قد غفر له

"İçlərində “Əş Şəmil” kitabının sahibi (Bu kitabında) Əbu Mənsur Əs Sabbəğın da olduğu camaat Utbidən bu məşhur hekayəni nəql etmişlər.
Dedi (Utbi): “Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbri yanında oturmuşdum. Bir bədəvi gəldi və dedi: “Əssələmu Aleykə Ya Rasulullah (Sallalahu Aleyhi və Səlləm). Mən Allahın (Subhənəhu və Təala): “… Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman, sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanma diləsəydilər və rəsul da onlar üçün bağışlanma diləsəydi, Allahı tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olaraq görərdilər.” buyurduğunu eşitdim. İstiğfar edərək, Rəbbimə haqqımda şəfaət etmən üçün sənə (hüzuruna) gəldim dedi. Davamən (bu şeri) söylədi:

Ey yür üzündəki ağaların ağası,
Onların gözəl qoxularıyla yerüzünün alçaq və yüksək yerləri gözəlləşmişdir.
Nəfsim sənin məskun olduğun qəbrə fəda olsun.
Orada İffət, orada comərdlik və kərəm (şərəf) vardır.

Sonra bədəvi ayrılıb getdi, sonra yuxu mənə qalib gəldi, yuxuda Nəbini (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) gördüm və (O) dedi: “Ey Utbi, bədəviyə yetiş və ona Allahın onu başığladığını müjdələ”

İbni Kəsir məşhur “Əl Bidəyə vən Nihəyə” kitabında belə deyir:

وقال الحافظ ابو بكر البيهقي اخبرنا ابو نصر بن قتادة وابو بكر الفارسي قالا حدثنا ابو عمر بن مطر حدثنا ابراهيم بن علي الذهلي حدثنا يحيى بن يحيى حدثنا ابو معاوية عن الأعمش عن ابي صالح عن مالك قال اصاب الناس قحط في زمن عمر بن الخطاب فجاء رجل الى قبر النبي ص
فقال يارسول الله استسق الله لامتك فانهم قد هلكوا فأتاه رسول الله ص في المنام فقال ايت عمر فاقره مني السلام واخبرهم انه مسقون وقل له عليك بالكيس الكيس فاتى الرجل فاخبر عمر فقال يارب ما آلوا الا ما عجزت عنه وهذا اسناد صحيح

Bab: سنة ثماني عشرة

“Hafiz Əbu Bəkr Beyhaqi... (Raviləri zikr edərək!) Malik dedi:
“Ömər bin Xattab zamanında insanlar qıtlığa məruz qaldılar. Bir adam Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbrinə gəldi və dedi:
“Ey Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) Allahdan ümmətin üçün yağış istə, çünki onlar həlak oldular.
Daha sonra Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) o adamın yuxusuna girdi və buyurdu: “Ömərin yanına get, ona məndən salam söylə, onlara yağış yağacağını xəbər ver və ona de ki: “Ey Ömər ağlını başına yığ, ağlını başına yığ!”
Adam getdi və (bunu) Ömərə xəbər verdi. Dedi (Ömər): “Ya Rəbbim! Bacardığımı edirəm.” Və bu isnad səhihdir!"
(Əl Bidəyə vən Nihəyə: Cüz 7. Bab: “Hicrətin 18-ci ili”)

De: “Mənim namazım da, ibadətim də, həyatım və ölümüm də aləmlərin Rəbbi Allah üçündür! ("əl-Ənam", 162)

ZehrayiNurTarix: Cümə axşamı, 22.01.2009, 21:51 | İsmarıc # 9
Çavuş
İsmarıclar: 141

Miraqa ve Azeriturk...

Bele menasiz danisirsiz adam sizin postlarinizi oxuyanda adami yuxu tutur. smile

Yusif Suresini oxumusuz?

Orda Quyudan yusifi kim cixarir?Onu gelib oradan xilas edirler qardaslari Yusifi quyuya atandan sonra.Allahin izni ile Yusif oradan cixdi/
Bir dusun Allah Oz Elleri ile tutub onu cixartdi yoxsa Vesile vasitesi ile? smile Hec olmasa bununla fikirles belke cavab tyapa bildin. smile

Tevessul duasindan qisa bir yer..

Ey Əbəl Qasim! Ey Rəsulullah! Ey rəhmət Imamı! Ey bizim ağamız və mövlamız! həqiyətən biz sənin vasitəçiliyin ilə Allah dərgahına gəlir, səni Allah dərgahında vasitəçi və şəfaətçi edib hacətlərimizi sənə təqdim edirik!. Ey Allah yanında uca məqamlı olan! Allah yanında bizə şəfi ol.! Ey Əbəl Həsən! Ey Əmirəl mö”minin! Ey Əliyyəbnə Əbi Talib! Ey bizim ağamız və mövlamız (ixtiyar sahibimiz), həqiqətən biz sənin vasitəçiliyin ilə Allah dərgahına gəlir, səni Allah dərgahında vəsitəçi edib hacətlərimizi sənə təqdim edirik!. Ey Allah dərgahında uca məqamlı və hörmət sahibi, bizə (günahlarımızın bağışlanması üçün) şəfaətçi ol!.

Duani ya oxumamisan Miraqa yada oxuyub ozunu gormemezliye vurmusan smile

Kelmeye digget ele
həqiyətən biz sənin vasitəçiliyin ilə Allah dərgahına gəlir,
Burda deyyir mi ki,Ey Ebel qasim Biz Allahin vasiteciliyi ile senin qarsina geldikl? smile

Ya Deyir ki Heqiqeten biz seni yeni vesile tutub Allah qarisina geldik smile

Diggetle oxu ok?Danisanda ve yazdigin postlari evvel ozun diggetle oxu sonra yaz.....

Iltimasi dua!

«Ey insanlar! Rəbbinizdən qorxun!»
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ

TICCANITarix: Cümə, 23.01.2009, 00:27 | İsmarıc # 10
Əsgər
İsmarıclar: 37

CENNET CEHENNEM EHLINI ELI e teyin edecek !!!!

Hər kəs Allaha və Peyğəmbərinə itaət etməyib Onun hədlərini aşarsa, (Allah da) onu həmişəlik Cəhənnəmə daxil edər. Onu rüsvayedici əzab gözləyir”. (ən-Nisa 4:14)

PünhanTarix: Cümə, 23.01.2009, 21:58 | İsmarıc # 11
Leytenant
İsmarıclar: 459

Оsmаn ibni Hənif Peyğəmbər (s.ə) yахın səhаbələrindən оlub Аllаh оnа rəhmət еtsin dеyir: «Bir gün коr bir кişi Peyğəmbər in (s) yаnınа gəlib dеdi: Yа Rəsulullаh Аllаhа duа еt кi, mənə şəfа vеrsin.
Peyğəmbər (s.ə) buyurdu: Istəyirsən duа еdərəm və istəyirsən bu hаlındа qаlmаçınа səbr еt кi, səbr еtməyin sənin хеyrinədir.
Коr кişi dеdi: Yа Rəsulullаh! Аllаhа mənim hаqqımdа duа еt.
Bu hаldа Peyğəmbər (s.ə) buyurdu: Еlə isə dəstəmаz аlıb iкi rüкət nаmаz qıl və sоnrа bu cür duа еt: «Ilаhi! Mən səndən istəyirəm və sənin peyğəmbərin оlаn Muhəmməd(s.ə) vаsitəsilə ki, rəhmət peyğəmbəridir üzümü tuturаm. Еy Muhəmməd (s.ə)! Mən sənin vаsitənlə Rəbbimə üzümü tutub istəyirəm hаcətimi əncаm vеrsin. Ilаhi оnun mənim hаqqımdа еtdiyi şəfаəti qəbul еt».
Оsmаn ibni Hənif dеyir: «Biz Rəsulullаhın hüzurundа idiкё çох кеçmədi ki, o kor kişi bizim yаnımızа gəldi еlə bil əslən коr dеyilmiş».

Ədəb sayılsada məclisdə susmaq,
Məsləhət zamanı danışmaq gərək.
İki şey ağıla nöqsan sayilir:
Yersiz susmaq ilə, yersiz söz demək.

TICCANITarix: Bazar, 25.01.2009, 03:06 | İsmarıc # 12
Əsgər

İravani, tamami ile doqrudur cunki pegenber salavatullahin duasi qebuldur,,

Добавлено (25.01.2009, 03:06)
Ən gözəl adlar Allahındır! Onu bu adlarla çağırıb dua edin" (əl-Əraf, 180)

Hər kəs Allaha və Peyğəmbərinə itaət etməyib Onun hədlərini aşarsa, (Allah da) onu həmişəlik Cəhənnəmə daxil edər. Onu rüsvayedici əzab gözləyir”. (ən-Nisa 4:14)

For_IslamTarix: Bazar, 25.01.2009, 12:54 | İsmarıc # 13
Çavuş
İsmarıclar: 170

Ey iman gətirənlər! Allahdan qorxun, Ona (Onun rəhmətinə və lütfünə qovuşmaq üçün) vəsilə (yol) axtarın. (Allah) yolunda cihad edin ki, nicat tapasınız!

http://quran.az/index.php?lang=aze&author=1&soorah=5&aya=35

TICCANITarix: Çərşənbə axşamı, 27.01.2009, 07:22 | İsmarıc # 14
Əsgər

For_Islam, hee duz deyirsen gedin pire ve rushvet teklif edin pirlere qebirlere ki sizin ishinizi tez duzeltsin:())))))) biggrin biggrin biggrin

NE QEDERDE CAHILSINIZ wink

AdministratorTarix: Çərşənbə axşamı, 27.01.2009, 12:42 | İsmarıc # 15
ALLAH BƏNDƏSİ

TICCANI, "İnsanlar içərisində eləsi də vardır ki, nadanlığı üzündən (tutduğu işin günahını anlamadan xalqı) Allah yolundan (islam dinindən) döndərmək və bu minvalla onu məsxərəyə qoymaq üçün mənasız (oyun-oyuncaq) sözləri satın alarlar. Məhz belələrini alçaldıcı bir əzab gözləyir" ("Loğman", 6).

Siz heç nəyə əsaslanmırsınız. Fakt budur ki, saleh şəxsləri vasitə tutub Allaha yaxınlaşmaq caizdir.

TICCANITarix: Çərşənbə axşamı, 27.01.2009, 22:38 | İsmarıc # 16
Əsgər

Adminstrator, beli ezizim bu sure musiqi barededir

birde o AQSHIN DEYE BIR MEYXANA DEYEN VARE ONA AID ,, VE MENASIZ MERSIYYELERE AIDDIR

Добавлено (27.01.2009, 22:23)
Adminstrator, MEKKE MUSHRIKLERI DEYIRDI BEYEM ALLAH YOXDUR ??? SUALA CAVAB VER

Добавлено (27.01.2009, 22:32)
“Mənə deyə bilərsinizmi? Sizə Allahın əzabı gəlsə və ya qiyamət başınızın üstünü alsa, Allahdan başqasına dua edib yalvaracaqsınızmı? Əgər doğrudanışanlarsınızsa (deyin görək)!”

6:41
Xeyr, yalnız Ona (Allaha) dua edib yalvaracaqsınız. O əgər istəsə, yalvardığınız bəlanı aradan qaldırar, siz də Ona şərik qoşduğunuz bütlərinizi unudarsınız. (Buna görə də başınıza bir bəla gəlməmişdən əvvəl Allaha ibadət edin. Ona heç bir şərik qoşmayın!)

6:40/41

Добавлено (27.01.2009, 22:38)
Adminstrator, sen get AQSHININ MIRMOVSUM AQA MEYXANASINA QULAQ AS GOR NE QEDER KUFUR SOZ ISHLEDIR ORDA SONRA DANISH

AND OLSUN ALLAHA HZ ALI BILSEYDI ONUN ADINDAN BELE ISTIFADE EDEN SHIYELER VAR MEYYUS OLARDI,, INSHALLAH AXIRETDE GORUSHECEK VE OZUNE ONUN YALANCHI SHIYELERI DEYENLERIN UZUNE TUPURECEK

AdministratorTarix: Çərşənbə, 28.01.2009, 20:33 | İsmarıc # 17
ALLAH BƏNDƏSİ

Adminstrator, beli ezizim bu sure musiqi barededir

birde o AQSHIN DEYE BIR MEYXANA DEYEN VARE ONA AID ,, VE MENASIZ MERSIYYELERE AIDDIR

Bu surə ilk növbədə sizin kimi dini ayinləri məsxərəyə qoyanlar haqqındadır.

Adminstrator, MEKKE MUSHRIKLERI DEYIRDI BEYEM ALLAH YOXDUR ??? SUALA CAVAB VER

Onlar bütləri Allaha şərik qoşurdular.

Adminstrator, sen get AQSHININ MIRMOVSUM AQA MEYXANASINA QULAQ AS GOR NE QEDER KUFUR SOZ
ISHLEDIR ORDA SONRA DANISH

Qəribə danışırsınız, məgər mən Aqşinin vəkiliyəm?

AND OLSUN ALLAHA HZ ALI BILSEYDI ONUN ADINDAN BELE ISTIFADE EDEN SHIYELER VAR MEYYUS OLARDI,, INSHALLAH AXIRETDE GORUSHECEK VE OZUNE ONUN YALANCHI SHIYELERI DEYENLERIN UZUNE TUPURECEK

Mənim sizə bir sualım var? Özünüzə şiə deyirsiniz, hansı şiələrdənsiniz, xahiş edirəm şablon sözlərdən istifadə etməyəsiniz, məsələn cəfəri (12 imamçı) şiəliyi rədd edirsiniz?

TICCANITarix: Çərşənbə, 28.01.2009, 20:54 | İsmarıc # 18
Əsgər

Quote (Adminstrator)
Bu surə ilk növbədə sizin kimi dini ayinləri məsxərəyə qoyanlar haqqındadır.

get tefsirini oxu mexsereye qoyan sensen

Quote (Adminstrator)

deyirdiler ki bunlar bizim ucun sehfaet dileyirler ALLAH yaninda duzdur ya yox ?

Quote (Adminstrator)
Qəribə danışırsınız, məgər mən Aqşinin vəkiliyəm?

her halda eqide qardashindir nesihet ve bilerdiniz

Quote (Adminstrator)
Mənim sizə bir sualım var? Özünüzə şiə deyirsiniz, hansı şiələrdənsiniz, xahiş edirəm şablon sözlərdən istifadə etməyəsiniz, məsələn cəfəri (12 imamçı) şiəliyi rədd edirsiniz?

shablon sozlerden ezizim sen istifade edirsen robot kimi kime teqlid edirsense onun sozunu deyirsen,,

ALI e peygenbere teqlid edib ve kimese yox nede o peygenberin e sozunden bashqa soz demeyib,, sen yeniden qurma shiyesen , men ise esil shiyeyem inshALLAH

Добавлено (28.01.2009, 20:48)
Adminstrator, forum ISHDEDEN BELE ISHLEDMIR BIRINCISI HAMININ FIKRINE MULAYIM YANASH SEN ADMIN SEN DEYE CATANA % QOYURSAN ELE FORUMA NEZER SALANDA GORUNUR KI COX YAZILARIDA POZURSAN,, CAVAB VER BILMEDIYIN MESELELERIDE POZMA QOY BILENLER YZSIN,, BU BIR NESIHETDIR MUSELMANIN MUSELMANA NESIHET ETMESI ONON BORCUDUR,,

Добавлено (28.01.2009, 20:52)
Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz. ZUMER/3

Добавлено (28.01.2009, 20:54)

Quote (Adminstrator)

PIRE GEDENDE NEYNIRSEN BES ?

AdministratorTarix: Çərşənbə, 28.01.2009, 21:08 | İsmarıc # 19
ALLAH BƏNDƏSİ

get tefsirini oxu mexsereye qoyan sensen

Pirləri, övliyaları məxsərəyə qoyub, üzə durursunuz?

deyirdiler ki bunlar bizim ucun sehfaet dileyirler ALLAH yaninda duzdur ya yox ?

Sözlərinizi əsaslandırın, havadan danışmayın, ayə və ya hədis göstərin davam edək ki, müşriklər şəfaət məqsədilə bütlərə ibadət edirdilər.

her halda eqide qardashindir nesihet ve bilerdiniz

Şəxsi tanışlığım yoxdur və həmin meyxananı da eşitməmişəm.

shablon sozlerden ezizim sen istifade edirsen robot kimi kime teqlid edirsense onun sozunu deyirsen,,

ALI e peygenbere teqlid edib ve kimese yox nede o peygenberin e sozunden bashqa soz demeyib,, sen yeniden qurma shiyesen , men ise esil shiyeyem inshALLAH

İslamda alimlərə təqlid etməyən şəxs tapa bilərsiniz? "Təqlid etmək" həmin alimin müəyyən fətvasına əməl etmək, onu izləməkdir. Əgər siz alimlərə təqlid etmirsinizsə kimin fətvalarına uyğun hərəkət edirsiniz? Öz başınıza görə Quranı təfsir edirsiniz, hədislər barədə hökm verirsiniz?

PIRE GEDENDE NEYNIRSEN BES ?

Allaha dua edirəm, ondan öz hacətlərimi istəyirəm.

TICCANITarix: Çərşənbə, 28.01.2009, 22:42 | İsmarıc # 20
Əsgər

Quote (Adminstrator)
Pirləri, övliyaları məxsərəyə qoyub, üzə durursunuz?

pirr biggrin tupurum pire pir gedsin ozune shefa versin,,, mene ALLAH yeter,, ovliyya kimdir ?

sen hec bilirsen ovliyya nedir ? wacko

Quote (Adminstrator)

ALLAH beyem pirdedi ??

Quote (Adminstrator)
İslamda alimlərə təqlid etməyən şəxs tapa bilərsiniz? "Təqlid etmək" həmin alimin müəyyən fətvasına əməl etmək, onu izləməkdir. Əgər siz alimlərə təqlid etmirsinizsə kimin fətvalarına uyğun hərəkət edirsiniz? Öz başınıza görə Quranı təfsir edirsiniz, hədislər barədə hökm verirsiniz?

DIN KAMILDIR hec bir elaveye ehtiyyaci yoxdur ,, beyem peygenber s.a.s dini tamamlamayib ?

Quote (Adminstrator)
Sözlərinizi əsaslandırın, havadan danışmayın, ayə və ya hədis göstərin davam edək ki, müşriklər şəfaət məqsədilə bütlərə ibadət edirdilər.

sen ne meqsed ile gedirsen bes sende gedib vasite qoshursanda piri ALLAHA

Ey insanlar! Sizə bir məsəl çəkilir. Onu dinləyin. Şübhəsiz ki, Allahdan başqa ibadət etdikləriniz bir milçək belə yarada bilməzlər, hətta bunun üçün bir yerə yığışsalar belə. Əgər milçək onlardan bir şey götürüb aparsa, bunu ondan geri ala bilməzlər. (Bunu etmək )istəyən də aciz qalar, istənilən də!

Добавлено (28.01.2009, 22:26)

Quote (For_Islam)
Ey iman gətirənlər! Allahdan qorxun, Ona (Onun rəhmətinə və lütfünə qovuşmaq üçün) vəsilə (yol) axtarın. (Allah) yolunda cihad edin ki, nicat tapasınız!

Ona (Uca Allaha yaxınlaşmaq üçün) vasitə axtarın” (Maidə, 35). Burada “Vəsilə” (vasitə ilə səbəb) kəlməsindən məqsəd əməllər qəsd olunur. Eyni ilə diri insanlar ilə vasitə tutmağı şamil olunur. Necə ki, bu haqda Quran-Kərimdə bu cür zikir olunur:

“(Yəqubun oğlanları dedilər: ) “Ey Ata! Bizim üçün günahlarımızın bağışlanmasını dilə. Biz, doğrudan da, günahkar olmuşuq!” dedilər. “(Yəqub) dedi: “Mən Rəbbimdən sizin bağışlanmağınızı diləyəcəyəm. O, həqiqətən, bağışlayandır, rəhm edəndir!” (Yusuf, 97-98). Lakin Quran-Kərimdə açıq aşkar qeyd olunan ayələr kimi ölülər ilə ruhlara vasitə tutmağı zikir olunmayıb. Beləliklə dua zamani ölülər ilə ruhlara vasitə tutmaq sirk olur. Çünki insan dua etdikdə məkandan asılı olmayaraq ölülər ilə ruhlara eşitdiyinə etiqad edir. Əgər etiqad edirsə deməli Allaha xas olan sifətlərdən birini ölülər ilə ruhlara vermiş olur. Lakin Allaha xas olan sifətlərdən birini məxluqa vermək Uca Allaha şərik (orta) qoşmaqdır. Çünki məkandan asılı olmayaraq eşidən bilən Uca Allahdır. Müvəffəqiyyət tək Allahdandır.

Добавлено (28.01.2009, 22:39)

Quote (İravani)

Əvvəla bizim bəhsimiz dua zamani ölüləri vasitəçi qərar verib verməməkdəndir. Lakin siz isə Yəqub əleyhissalam-ın sağlığında Allahdan övladları üçün bağışlanma deməsini dəlil gətirmişsiniz. Ancaq ayədə Yəqub əleyhissalam diri olarkən zikir olunur və ölməmişdir. Çünki ölülər cavab verə bilməzlər, Amma Yəqub əleyhissalam: “Mən Rəbbimdən sizin üçün bağışlanma diləyəcəyəm.” zikir olunur. Bu diri insan ilə təvəssul etməyinə dəlildir. Lakin ölüləri vasitəçi qərar verməyinə dəlil deyil.

Добавлено (28.01.2009, 22:42)

Quote (Adminstrator)

Onların (Allaha şərik qoşanların) dua etdikləri zaman “Rəblərinə daha yaxın olsun” deyə, vasitə axtarırlar, Onun rəhmətini umurlar, əzabından qorxurlar. Həqiqətən, Rəbbinin əzabı qorxuludur!” (İsra, 57). Budur Katoliklər Həzrəti Məryəmi vasitəçi tuturlar. «"Ey Müqəddəs Məryəm, bizim üçün dua et." ...Məryəm özü üçün necə dua etdisə bizim üçün də eyni şəkildə dua edir: ....."Məryəmdən bizlər üçün dua etməsini istəyirik,"» (Kаtolik Kilsəsi Din və Əхlаq Təzisləri, pаrаqrаf 2677). Lakin bu məslə ilə balı Allah rəsulu (s) bunu bizlərə qadağan edərək buyurmuşdur: “Mənim qəbrimi büt kimi ibadətgaha çevirməyin.” (Babəveyh əl-Qummi, “Mən lə yəhduruhu əl-fəqih”i. 1 cild, səhifə 178 hədis № 532, Biharul-ənvar. 79 cild, səhifə 20, həmçinin 80 cild, səhifə 313).

İslamiyyət forumu » İbadət » Dua » Təvəssül
  • Страница 1 из 2
  • 1
  • 2
  • »
Поиск:

Müstəqil İslam saytı © 2024
Конструктор сайтов - uCoz